Sizlere çok beğenerek kullandığım bir uygulamayı tavsiye edicem bugün. Uygulamamızın adı youtube-dl youtube video indirme genel olarak Linux ve Os X kullanıcılarının kullandığı bir uygulama fakat Windowsda da kullanılabilir. Yalnız ne yalan söyliyeyim Windows üzerinde kullanmadım. Genellikle Linux(Centos ve Ubuntu) ve Os X’de kullandım.

s-6670295c45fcf529316d37963554cbd13b3883ac

YouTube-DL Nedir, Ne İşe Yarar ?

YouTube-DL ile YouTube üzerinde bulunan neredeyse bütün videoları ve playlist halinde olan videoları tek bir komut ile hiç uğraşmadan indirebilirsiniz. İsterseniz bu videoları indirirken Proxy kullanabilirsiniz. Bunların yanı sıra indreceğiniz videonun özelliklerine göre parametreler belirleyebilirsiniz.X izlenmesi olan X boyutundan küçük yada büyük olan. En iyi ses, en iyi video kalitesi gibi gibi.. Aşağıda verdiğim linkten tüm özelliklerine ve işletim sistemlerine göre kurulumlarına ulaşabilirsiniz. Ben sizlere sadece Linux tabanlı işletim sistemlerinin kurulumunu anlatacağım.

Linux Tabanlı İşletim Sistemlerine YouTube-DL Kurulumu

Eğer RedHat türevli bir işletim sistemine sahipsek bu kurulum bizim için çok daha kolay olacaktır. YUM(Yellowdog Updater Modified) Paket Yönetimi sayesinde tek bir komut ile kurulumu gerçekleştirebileceğiz.

Yum Paket Yönetimi ile Kurulum için Terminal Penceresinde

yum install youtube-dl

komutunu kullanmanız yeterli olacaktır.

RedHat türevli olmayan bir işletim sistemi kullanıyorsanız terminal penceresinde kullanacağınız komutlar aşağıdaki şekildedir.

sudo curl https://yt-dl.org/latest/youtube-dl -o /usr/local/bin/youtube-dl
sudo chmod a+rx /usr/local/bin/youtube-dl

İşletim sisteminizde curl kütüphanesi kurulu değil ise

sudo wget https://yt-dl.org/downloads/latest/youtube-dl -O /usr/local/bin/youtube-dl
sudo chmod a+rx /usr/local/bin/youtube-dl

Linux işletim sistemleri için kurulumlarımız bu şekildedir. Kurulum tamamlandığına göre bir deneme yapalım. Terminal üzerinde youtube-dl komutunu uyguladığımızda karşınıza bu mesaj çıkıyorsa problem yok demektir. Güle güle kullanın 🙂

Usage: youtube-dl [OPTIONS] URL [URL…]

youtube-dl: error: You must provide at least one URL.
Type youtube-dl –help to see a list of all options.
root@server [~]#

YouTube-DL ile İlgili Bazı Komutlar

youtube-dl -F VideoLinki -> Bu komut ile video hakkında bilgiler alabiliriz. Mevcut formatlar, Çözünürlükler, Ses dosyaları vs.

Yukarda kullandığımız komutta seçtiğimiz bir videoyu indirmek için çıkan sonuçtan format code kısmına bakıyoruz. Örneğin : 22(mp4 1280×720 hd720)

youtube-dl -f 22 VideoLinki

youtube-dl -f bestaudio VideoLinki –extract-audio –audio-format mp3 -> Bu komut ile video içermeyen en iyi ses dosyasını indirmesini ve mp3’e çevirmesini sağlıyoruz.

Dipnot:

MP3 Çevirmek için en son verdiğim komutu kullanabilmek için sunucunuz ffprobe kütüphanesi kurulu olmalıdır. İsterseniz siz mp4 olarak indirim ffmpeg kütüphanesi ilede istediğiniz çeviriyi yapabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda FFMpeg kurulumunu anlatacağım.

  1. YouTube-DL Dökümantasyon
  2. YouTube-DL
  3. Windows İçin YouTube-DL