Hakkımda

Yadigar Onur FIÇICI

Yadigar Onur FIÇICI

yazılım sevdalısı

1992 Eskişehir doğumluyum. Bilgisayar ile ilk tanışmamız 2001 yılında internet kafe aracılığı ile olmuştu. Nedendir bilmiyorum hala ama yaşıtlarımın aksine beni oyunlar sarmadı. Hala da öyle. 🙂 Ben hep bilgisayın içine ve yazılımların yaptıkları şeylere meraklaydım. Kısacası kafamda deli sorular. 🙂 İnternet kafe sahibini de bu sorularla bunaltınca haliyle yardımları ile donanım ve format hakkında bilgi edinmeyi başarmıştım.

O zamanlar tabi böyle DSL felan yoktu çevirmeli ağ ile bağlanılırdı internete kafeye gelip internete girmek isteyenlere farklı fiş açılırdı. Haliylede bu adamlar internette ne yapıyor diye merak etmesem olmazdı. 🙂 Bir çoğu chat yapıyordu, nedir bu chat derken IRC(Internet Relay Chat) ile tanıştım. Burada tanıştığım insanlar benim şansıma hep programlama ile alakadar ve bu işi severek yapan insanlardı sayelerinde ufak tefek web sitelerini WordPress ve vBulletin gibi hazır yazılımlarla yapmaya başlamıştım. Birde IRC’ye bağlanmak için kullanılan mIRC(Mardam Khaled Bey Internet Relay Chat) programının mIRC Scripting denen birşeyle kodlandığını öğrenmiş ve buna merak sararak bir kaç sohbet programı geliştirmiştim.

Gün geldi liseli olduk tabi ki yine bilgisayarın peşini bırakmadım ve Bilgisayar Bölümü Veritabanı Programcılığı alanını seçtim. HTML ve ASP ile başladığım ilk adımlar sonrası. ASP’nin hantallığı ve yoruculuğu sebebi ile PHP’ye başladım. 2007’den bu yana PHP kodlamaktayım. Bunun yanı sıra lise yıllarımda dersini aldığım Visual Basic ile bir proje geliştirerek meslek liseleri arası yapılan Proje Tabanlı Beceri Yarışması’na katıldım. Hizmet Sektörü alanında İl, Bölge ve Türkiye genelinde dereceler yaparak ASO(Ankara Sanayi Odası) tarafından özel ödüle layık görüldüm.

Uzun lafın kısası 2010 yılından bu yana profesyonel olarak yazılım alanında çalışmaktayım. HTML(İleri Seviye), CSS(İleri Seviye), PHP(İleri Seviye), jQuery(İleri Seviye), MySQL(İleri Seviye), Visual Basic(İleri Seviye), C#(Başlangıç Seviyesi) ve Apache Cordova ile ilgilenmekteyim. Malum ülkemizdeki yazılım sektöründe bu işi Frelancer olarak yaptığın sürece tek bir alana bağlı kalamıyorsun. İster istemez kendini başka alanlardada buluyorsun. Kodlamayı sevmeye devam ettiğim sürece beni geliştirecek herşeye atılacağım 🙂

Çalıştığım Şirketler ;

Front-end Developer / Back-end Developer
E-Teknik Bilişim Ltd.Şti. / Eskişehir
İnternet üzerinden zayıflama, kişisel bakım ürünleri satan bir firma..
Haziran 2008 – Ağustos 2010 (2 yıl 3 ay)

Front-end Developer / Back-end Developer
FırsatSaati E-Ticaret Bilişim İletişim Turizm San. ve Tic. Ltd. Şti / Eskişehir
İnternet üzerinden günlük indirimlerle satış yapan bir firma.
Eylül 2010 – Ekim 2011 (1 yıl 2 ay)

Front-end Developer / Back-end Developer
Bitkisel Shop / Eskişehir
İnternet üzerinden zayıflama, kişisel bakım ürünleri satan bir firma..
Eylül 2010 – Ekim 2011 (1 yıl 2 ay)

Frelance
Ekim 2011 – Ağustos 2012

15 Ay Vatani görev arası 🙂

Front-end Developer / Back-end Developer
Dahiders Dijital Eğitim Platformu / Eskişehir
1-8 Sınıf Öğrencileri İçin Geliştirilmiş Eğitim Platformu
Nisan 2014 – Halen

Bunların yanı sıra Frelance olarak yaptığım işler bulunmakta ve Freelance iş almaktayım.

GSM : 0 (532) 060 70 26
E-Posta : info@onurficici.com.tr