Google, bu Mayıs itibari ile mobil cihazlar için uyumlu olan siteleri arama sonuçlarında daha üstlere taşıyacağını belirtti.

google_mobile-header

Dünyanın en çok tercih edilen arama motoru olan Google, Mayıs ayı itibari ile arama sonuçlarında bazı değişiklikler yapacağını bildirdi. Dev teknoloji şirketinin yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara göre tarih, içerik, popülerlik ve uyumluluğa göre sıralanan arama sonuçları, mobil uyumluluğu etken alan yeni bir sıralama etkenine sahip olacak. Bu etken sayesinde mobil uyumluluğu olan web siteleri, aratma yaptığınız sırada daha üst sıralarda görünecek, yani daha fazla kişiye hitap edebilecek.

Google’ın, arama sonuçlarına mobil uyumluluğunun etkisini de dahil etmesi kesinlikle Android ile bağlantılı. Gün geçtikçe çoğalan mobil cihaz kullanımını daha iyi bir deneyim haline getirmek isteyen Google, yerini korumak veya üst seviyelere ulaşmak isteyen web sitelerinin mobil cihazlara uyumlu olmasını zorunlu kılmış gibi gözüküyor.

2014 yılında bu arama sonucu uyarlamasının yapılacağını belirten Google, buna özel bir algoritma yazılacağından bahsetmişti. Şimdi de bu algoritmanın neredeyse tamamlanmış olduğunu ve 1,5 ay içinde kullanıma sunulacağını belirten Google, mobil uyumluluğu olmayan web sitelerinin itirazlarıyla karşılaştı. Algoritmanın geliştirilme aşamasında olduğunun belirtilmesi gerektiğini savunan web siteleri, bu duruma özel olarak ayarlamalar yapacaklarından ancak 1,5 ayın yetersiz olduğundan bahsettiler.

Benim yorumuma gelecek olursak Google’ın mobil uyumluluğun etkisini artırması sadece Android ile bağlantılı değil. Geçen ay Google AMP(Accelerated Mobile Pages Project) projesini tüm kullanıcılarına açtı. Facebook ve Apple gibi verileri yayıncıların sunucularında tutulması yerine, kendi sunucularında tutuyor. Cache ile zaten hali hazırda olan sunucularında tutarak yapıyor. Bunu yapabilmek için farklı bir kodlama yapılarak sayfaların oluşturulmasını istiyor ve bunun adıda yukarıda belirttiğim gibi “Accelerated Mobile Pages” kısaca AMP olarak belirtiyor.

Kısacası olaylar gene çok farklı 🙂